Produkt dnia
Drzwi industrialne Delos
Drzwi industrialne Delos
1 200,00 zł
szt.
Stolik kawowy Tasos
Stolik kawowy Tasos
900,00 zł
szt.
Półka Industrialna Leukada
Półka Industrialna Leukada
225,00 zł
szt.
Clean Advantage

Blat drewniany czy laminowany? 0
Blat drewniany czy laminowany?

Blat drewniany, a laminowany

Urządzając kuchnię stajemy przed ważnym wyborem jakim jest blat kuchenny. Jest to trudne wyzwanie, które będzie miało wpływ na wygląd i użyteczność naszej kuchni przez kolejne lata. Pośród wielu produktów dostępnych na rynku możemy wyróżnić dwie grupy – naturalne i sztuczne. Pierwsze to materiały takie jak drewno lub kamień, a drugie płyty laminowane. Mamy zatem do wyboru blat drewniany, blat kamienny lub laminowany. Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań?

Kuchenny blat drewniany

Niewątpliwą zaletą blatu drewnianego jest jego naturalny wygląd. Na pewno będzie ozdobą kuchni i jej charakterystycznym elementem. Do produkcji blatów drewnianych wykorzystuje się twarde gatunki takie jak dąb czy buk. Cechują się one dużą odpornością na wilgoć, wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba pamiętać, że wysoka temperatura pochodząca np. z gorącego garnka może uszkodzić ich powierzchnię.

Zaletą drewna jest możliwość jego naprawy. Na rynku dostępnych jest wiele produktów służących do regeneracji uszkodzonego drewna. Masy szpachlowe, żywice epoksydowe, którymi w domowych warunkach możemy wypełnić pęknięcia i ślady po uszkodzeniach. Blat drewniany bardzo łatwo odnowić i nadać mu świeżego wyglądu. Jeżeli nie ma na nim głębokich zarysowań, wystarczy nałożyć warstwę oleju lub lakieru, żeby ponownie nabrał nowego, zdrowego wyglądu.

Bardzo ważną kwestią jest pielęgnacja blatu drewnianego. Do tego celu używane są lakiery akrylowe lub oleje do drewna. Zaleca się cykliczne odnawianie powierzchni blatu. Przyjmuje się, że warto przeprowadzić czynności konserwacyjne raz w roku.

Blat laminowany

Blaty laminowane produkowane są z płyty wiórowej. Ich powierzchnia wykończona jest laminatem, którego kolor i strukturę możemy wybrać spośród licznych wzorników. Powierzchnia blatu, podobnie jak drewna jest odporna na wilgoć. Trzeba jednak pamiętać, że źle zabezpieczone brzegi potrafią chłonąć wodę i powodować odkształcenia blatu. Laminat jest też bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Łatwo zarysować jego powierzchnię np. nożem.

Jak widać zarówno blaty drewniane jak i laminowane mają swoje wady i zalety. Dla osób wygodnych, które nie chcą zajmować się konserwacją drewna lepszym rozwiązaniem będzie płyta wiórowa. Z drugiej strony osoby, którym nie przeszkadza konieczność dbania o blat polecamy drewno. Jest materiałem naturalnym, ładnym i zawsze będzie modne.

Blat drewniany

Fotografia 1 Blat drewniany

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl