Produkt dnia
Deska do krojenia Olimpia
Deska do krojenia Olimpia
99,00 zł
szt.
Deska do krojenia Florina
Deska do krojenia Florina
119,00 zł
szt.
Stół Industrialny Eleusis
Stół Industrialny Eleusis
4 199,00 zł
szt.
Stół Industrialny Lindos
Stół Industrialny Lindos
4 599,00 zł
szt.
Deska do krojenia Edesa
Deska do krojenia Edesa
129,00 zł
szt.
Deska do krojenia Weria
Deska do krojenia Weria
129,00 zł
szt.
Stół z żywicą epoksydową Marica
Stół z żywicą epoksydową Marica
11 999,00 zł
szt.
Certyfikat SSL

Płatność elektroniczna

Media Społecznościowe

 

 

 

 

 

Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Deska do krojenia Edesa Deska do krojenia Edesa
Producent: Drewno i Forma
Cena: 129,00 zł
szt.
zobacz więcej
Deska do krojenia Florina Deska do krojenia Florina
Producent: Drewno i Forma
Cena: 119,00 zł
szt.
zobacz więcej
Deska do krojenia Olimpia Deska do krojenia Olimpia
Producent: Drewno i Forma
Cena: 99,00 zł
szt.
zobacz więcej
Deska do krojenia Sparta Deska do krojenia Sparta
Producent: Drewno i Forma
Cena: 279,00 zł
szt.
zobacz więcej
Deska do krojenia Weria Deska do krojenia Weria
Producent: Drewno i Forma
Cena: 129,00 zł
szt.
zobacz więcej

Deska do krojenia

Deska do krojenia jest niezbędnym atrybutem kuchennym. Wykorzystujemy ją w życiu codziennym do przygotowywania posiłków.

Oprócz swojej oczywistej funkcji, deska może być również designerskim elementem wystroju wnętrza.

W artykule chciałbym Ci pokazać nowoczesne, modne deski do krojenia wykonane z drewna. Zobaczysz kilka ciekawych produktów, które mogą być inspiracją do aranżacji Twojej kuchni.

Dodatkowo poruszę tematykę związaną z zabezpieczeniem i codzienną pielęgnacją drewnianych desek. To bardzo ważna kwestia, która ma wpływ na trwałość produktów. Niestety często o niej zapominamy, co w efekcie skutkuje zniszczeniem materiału i nieciekawym wyglądem.

Czynności konserwacyjne są bardzo łatwe i nie wymagają specjalnych narzędzi czy umiejętności. Bez problemu wykonasz je samemu w domu i zapewnisz swojej desce długotrwały, piękny wygląd.

 Deska do krojenia

Deska do krojenia dębowa

Jednym z często wybieranych materiałów na deskę do krojenia jest dąb. Z zasady drewno dębowe jest twarde, trwałe i odporne na wilgoć. Nie oznacza to jednak, że deska będzie wieczna bez odpowiedniego przygotowania.

Niezależnie od zastosowanego materiału – dąb, buk czy jakiekolwiek inne drewno, deska do krojenia musi być dobrze zabezpieczona.

Proces impregnacji drewna w tym przypadku przebiega zupełnie inaczej niż w innych produktach. Ze względu na bliski kontakt z żywnością, deskę trzeba zabezpieczyć preparatem, który nie będzie szkodliwy dla zdrowia.

Jak zabezpieczyć deskę do krojenia

Jak zatem prawidłowo zabezpieczyć drewno, żeby deska odwdzięczyła się pięknym wyglądem i trwałością?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które można zastosować. Wszystkie wykonuje się środkami, które możesz znaleźć w kuchni. Oczywiście możesz zastosować specjalny olej na bazie oleju lnianego, ale ja skupię się na zupełnie naturalnej metodzie.

Do impregnacji wybrałem olej rzepakowy lub zamiennie oliwę z oliwek albo olej lniany. Wszystkie produkty dostępne są w sklepach spożywczych i kosztują od kilku do kilkunastu złotych.

Aby Twoja deska była dobrze zabezpieczona, musi zostać pokryta co najmniej pięcioma warstwami oleju. Ja przed pracą podgrzewam go w garnku nie doprowadzając do zagotowania. Ciepły olej będzie rzadszy i łatwiej dostanie się w szczeliny w drewnie.

Podczas pierwszej impregnacji drewno wchłania duże ilości płynu. Kolejne warstwy nie pochłaniają już tak dużo. Olej rozsmarowuję i wcieram w drewno bawełnianą ściereczką. Pozostawiam go do wyschnięcia na dwa dni. Po tym czasie przystępuję do kolejnej warstwy w analogiczny sposób.

Deski, które zabezpieczam olejem, dostają go co najmniej pięć razy. Po tym czasie są gotowe do użycia.

Deska do krojenia konserwacja

Oprócz przygotowania do pierwszego użycia, deska do krojenia wymaga cyklicznych czynności konserwacyjnych. Zwłaszcza przez pierwszych kilka miesięcy. Takie czynności to oczywiście nakładanie kolejnej warstwy oleju.

Aby poprawnie wykonać tan zabieg, deskę trzeba najpierw dobrze wyczyścić. Nie polecam stosowania żadnych środków chemicznych. Aby pozbyć się nieczystości i zapachów, potrzebna będzie sól i cytryna.

Przepłucz deskę wodą, następnie przetrzyj i na lekko wilgotną wysyp sól. Wetrzyj ją delikatnie w drewno i pozostaw na kilka godzin. Po tym czasie weź połówkę cytryny i wcieraj ją w deskę. Teraz zostało tylko przepłukać wodą i wytrzeć do sucha.

Pamiętaj, że drewniana deska do krojenia nie nadaje się do mycia w zmywarce i długotrwałego moczenia w wodzie. Dobrze przygotowane drewno jest gładkie i łatwo jest je wytrzeć. Na co dzień wystarczy płukać deskę wodą. W przypadku trudnych do usunięcia zanieczyszczeń, możesz użyć octu.

Wróćmy zatem do tematu konserwacji. Na czystą, umytą i suchą deskę nakładasz kolejną warstwę oleju. Wykonujesz to podobnie jak podczas pierwszej impregnacji. Czynności konserwacyjne przeprowadzaj co najmniej raz w miesiącu, a najlepiej jakby udało Ci się to zrobić raz w tygodniu. Z czasem deska nabierze odporności, będzie dobrze nasączona olejem i będzie można zmniejszyć częstotliwość olejowania.

Deska do krojenia z grawerem

Informacje dotyczące zabezpieczenia i konserwacji mamy już za sobą. Możemy zatem przejść do produktów, które dla Ciebie przygotowałem.

Pierwszy to deska do krojenia z grawerem. Drewno daje wiele możliwości obróbki, a jedną z nich jest grawerowanie. Dzięki temu możesz zakupić produkt z podpisem, własnym imieniem lub ciekawym napisem. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

Takie rozwiązanie może być również interesującym i oryginalnym pomysłem na prezent. Drewniana, designerska deska do krojenia z dedykacją, życzeniami z okazji rocznicy będzie świetną pamiątką.

Deska do krojenia z pnia

Drugi pomysł to deska do krojenia z pnia. Produkty wykonane z pnia drzewa mają specyficzny wygląd. Zazwyczaj ich kształt jest nieregularny tak ja rosnące drzewo.

W zależności od wybranego materiału, deski mogą przybierać też różne barwy. Część gatunków drzew jest w środku ciemna, brązowa lub pomarańczowa, a bliżej zewnętrznych części przybiera barwy jasne, białe.

Taka kolorystyka jest wyjątkowa i doskonale sprawdzi się w formie deski. Produkty z pnia są oryginalne i niepowtarzalne. Ciężko znaleźć drugi taki sam, a właściwie jest to niemożliwe, bo nie ma dwóch identycznych drzew.

Deska do krojenia z pnia

Deska do krojenia z litego drewna

Często pojawia się pytanie o wykonanie deski do krojenia. Czy aby na pewno powstała z litego drewna?

Do produkcji desek nie nadaje się żadna sztuczna płyta wiórowa czy fornirowana. Nie wytrzymałaby trudnych warunków i kontaktu z wodą. Takie produkty nie mają możliwości przetrwania.

W związku z tym deski wykonuje się z litego drewna. Czasami jest to monolit (jeden kawałek drewna), a czasami drewno klejone z mniejszych fragmentów.

W obydwu przypadkach mamy do czynienia z drewnem litym, tzn. w całym przekroju wewnątrz materiału znajduje się wyłącznie drewno. Nie ma żadnych sztucznych wypełniaczy, co często spotykamy w przypadku mebli.

Polecane artykuły:

  1. Jak zabezpieczyć deskę do krojenia?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl