Produkt dnia
Deska do krojenia Olimpia
Deska do krojenia Olimpia
99,00 zł
szt.
Deska do krojenia Florina
Deska do krojenia Florina
119,00 zł
szt.
Stół Industrialny Eleusis
Stół Industrialny Eleusis
4 199,00 zł
szt.
Stół Industrialny Lindos
Stół Industrialny Lindos
4 599,00 zł
szt.
Deska do krojenia Edesa
Deska do krojenia Edesa
129,00 zł
szt.
Deska do krojenia Weria
Deska do krojenia Weria
129,00 zł
szt.
Stół z żywicą epoksydową Marica
Stół z żywicą epoksydową Marica
11 999,00 zł
szt.
Media Społecznościowe

 

 

 

 

 

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, a będziesz otrzymywać informacje o nowych artykułach i produktach
Jak dobrać stół do jadalni? 0
Jak dobrać stół do jadalni?

Jak dobrać stół do jadalni?

Stół do jadalni jest bardzo ważnym elementem wykończenia wnętrza. Poza walorami estetycznymi musi spełniać określone funkcje. Przede wszystkim jego głównym zadaniem jest zapewnić nam odpowiednio wygodną przestrzeń do spożywania posiłków i spędzania czasu z rodziną czy znajomymi.

Szukając odpowiedniego dla siebie produktu koniecznie zastanówcie się jakie rozmiary stołu do jadalni będą dla Was optymalne. Ponadto kolejnym ważnym aspektem są materiały, z których został wykonany.

Pamiętajcie, że dobry stół drewniany do jadalni będzie służył Wam i Waszym rodzinom przez wiele lat. Dodatkowym atutem będzie niewątpliwie jego wygląd. Stół dębowy, jesionowy czy bukowy to piękny i charakterystyczny dodatek do nowoczesnego wnętrza.

Wbrew panującej opinii, stół drewniany nie jest bardzo wymagający. Nie potrzebujemy specjalnych preparatów czyszczących. Na co dzień wystarczy wilgotna ściereczka. Pamiętajcie jednak, żeby nie zostawiać blatu mokrego. Nowoczesne preparaty zabezpieczające powierzchnię takie jak lakiery i oleje, doskonale chronią drewno przed zabrudzeniami i wodą. Jednak pozostawiona na dłużej wilgoć z czasem zacznie wchłaniać się w blat. Może to doprowadzić do odbarwień i trudnych do usunięcia plam.

Odpowiednio zadbany stół drewniany do jadalni z pewnością odwdzięczy się wyjątkowym wyglądem. Będzie ozdobą Waszego wnętrza przez wiele lat. Warto pamiętać, że nawet mocno wyeksploatowany blat drewniany można bardzo łatwo odnowić. Po przeszlifowaniu powierzchni i nałożeniu nowej powłoki zabezpieczającej Wasz drewniany stół będzie wyglądał jak zupełnie nowy. Jest to niewątpliwą zaletą drewna.

Rozmiar ma znaczenie. Jak duży stół do jadalni?

Wybierając rozmiar stołu do jadalni trzeba kierować się dwoma kryteriami: dostępnym miejscem w pomieszczeniu i ilością osób, którą chcemy przy stole posadzić. Postaram się ułatwić Wam zadanie i opisać ile osób zmieścimy przy różnych rozmiarach stołów.

Według mnie minimalna przestrzeń dla jednej osoby wynosi 60 centymetrów. Zachowując ten wymiar mamy pewność, że osoby siedzące obok siebie nie będą zbyt blisko. Optymalnie byłoby zachowanie odległości około 75 cm. Zatem planując długość swoich stołów pamiętajcie pozostawić każdej osobie 60-75 cm miejsca.

Drugim parametrem jest szerokość stołu. Najczęściej mamy do wyboru rozmiary 80 cm, 90 cm i 100 cm. Różnice pozornie niewielkie ale mają ogromne znaczenie. Przy szerokości 80 cm będziecie mogli swobodnie posadzić gości naprzeciwko siebie. Każda osoba będzie miała do dyspozycji 40 cm stołu przed sobą. Myślę, że jest to minimalny wymiar na zmieszczenie talerza, szklanki, kieliszka. Na tym jednak przestrzeń się skończy. Zabraknie Wam miejsca na potrawy, które moglibyście ustawić na środku stołu. Jest to niewątpliwym mankamentem stołów o szerokości 80 cm.

Jeżeli tylko przestrzeń Wam na to pozwala: wybierzcie stół do jadalni o szerokości co najmniej 90 cm lub 100 cm. Te wymiary pozwalają na swobodne umieszczenie nakryć dla Waszych gości. Dodatkowo środek stołu będzie wolny i tutaj możecie postawić potrawy, napoje, ozdoby. Jak już jesteśmy przy nakryciu stołu – zachęcam do przeczytania artykułu na ten temat: „Jak ozdobić stół na święta?”. Może znajdziecie tam jakieś inspiracje i zaskoczycie swoich gości.

Wymiary stołu dla 6 osób

A teraz konkretnie: wymiar stołu i ilość osób, które możemy przy nim posadzić.

Długość 120 cm, szerokość 80-100 cm:

Ten rozmiar stołu to 4 osoby siedzące przy długiej krawędzi (po 2 z każdej strony). Krótsza krawędź nie posłuży Wam do posadzenia dodatkowych osób ze względu na małą przestrzeń dla osób siedzących przy krawędzi 120 cm.

Długość 140 cm, szerokość 80-100 cm:

Tutaj podobnie jak w przypadku stołu o długości 120 cm, miejsca wystarczy dla 4 osób w przypadku szerokości 80cm. Jeżeli chcemy posadzić przy stole 6 osób, musimy wybrać wariant o szerokości 90-100 cm. Wtedy przy długiej krawędzi zmieścimy 4 osoby (po 2 z każdej strony) i po jednej osobie przy każdej krótszej krawędzi.

Długość 160 cm, szerokość 80-100 cm.

Przy długości 160 cm nasz stół pomieści w dalszym ciągu 4 osoby przy długich krawędziach. Możemy tu jednak nawet w przypadku szerokości 80 cm posadzić po jednej osobie po bokach stołu. Dzięki temu możemy spokojnie stwierdzić, że ten rozmiar stołu przeznaczony jest dla 6 osób.

Długość 180 cm, szerokość 80-100 cm:

Długość 180 cm jest minimalnym rozmiarem, przy którym przy długiej krawędzi zmieścimy 6 osób (po 3 z każdej strony). Jeżeli chcemy posadzić przy stole 8 osób, musimy wybrać wariant o szerokości 90-100 cm. Wtedy przy długiej krawędzi zmieścimy 6 osób (po 3 z każdej strony) i po jednej osobie przy każdej krótszej krawędzi.

Długości stołów 200-220 cm, niezależnie od szerokości przeznaczone są dla 8 osób. 6 przy długich krawędziach (po 3 z każdej strony) i 2 osoby przy krótkich krawędziach.

Długość 240-280 cm, szerokość 80-100 cm:

Długość 240 cm jest minimalnym rozmiarem, przy którym przy długiej krawędzi zmieścimy 8 osób (po 4 z każdej strony). Jeżeli chcemy posadzić przy stole 10 osób, musimy wybrać wariant o szerokości 90-100 cm. Wtedy przy długiej krawędzi zmieścimy 8 osób (po 4 z każdej strony) i po jednej osobie przy każdej krótszej krawędzi.

Długość 300 cm, szerokość 80-100 cm:

Długość 300 cm jest minimalnym rozmiarem, przy którym przy długiej krawędzi zmieścimy 10 osób (po 5 z każdej strony). Jeżeli chcemy posadzić przy stole 12 osób, musimy wybrać wariant o szerokości 90-100 cm. Wtedy przy długiej krawędzi zmieścimy 10 osób (po 5 z każdej strony) i po jednej osobie przy każdej krótszej krawędzi.

Jaki stół do małej jadalni?

Najczęstszym problemem, szczególnie w przypadku osób posiadających mieszkanie w bloku, jest niewielka przestrzeń na stół do jadalni. Co w takim przypadku można zrobić? Czy jedynym rozwiązaniem jest zakup małego stołu?

Tutaj z pomocą przychodzą stoły rozkładane. Jest to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się na co dzień, ale również w przypadku spotkań w większym gronie. Rozkładanie stołu zazwyczaj jest bardzo proste i zajmuje maksymalnie kilka minut. To sprawia, że w każdej chwili, jak tylko potrzebujecie, możecie powiększyć dostępne miejsce.

Mała jadalnia wcale nie musi oznaczać, że nie zmieścicie w niej większej ilości gości. Na co dzień możecie mieć stół dopasowany do miejsca i potrzeb lokatorów. W wersji złożonej nie ograniczacie sobie przestrzeni w pomieszczeniu, ale korzystacie w pełni z funkcjonalności stołu. Jak tylko pojawia się potrzeba zmieszczenia przy stole dodatkowych osób, rozkładacie go i zyskujecie dodatkowe miejsce.

Stoły rozkładane sprawiają, że Wasza przestrzeń jest lepiej wykorzystana. Możliwości jakie daje Wam zmiana rozmiaru stołu są nieocenione w przypadku małych pomieszczeń. Nie musicie martwić się, że macie za mało miejsca dla gości, a z drugiej strony, na co dzień nie zajmujecie sobie przestrzeni dużym stołem.

Stół drewniany rozkładany

Największy wybór stołów rozkładanych znajdziecie w modelach z płyty meblowej. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że ogólnie najwięcej dostępnych na rynku stołów produkowanych jest z tego materiału. Nie oznacza to jednak, że nie są dostępne stoły drewniane rozkładane. Wystarczy poszukać, a na pewno traficie na odpowiedni model do swojego domu.

Stół drewniany rozkładany łączy w sobie piękno stołu drewnianego z dodatkową funkcjonalnością jaką jest możliwość uzyskania większej przestrzeni.

Stół drewniany z metalowymi nogami

Drewniany blat połączony z metalowymi nogami jest coraz modniejszą wersją stołu. Pojawia się szczególne w nowoczesnych wnętrzach, co nie oznacza, że nie pasuje do tradycyjnego wystroju.

Dzięki ogromnej ilości metalowych nóg w różnych wariantach, każdy znajdzie model dopasowany do swoich potrzeb. Do małych pomieszczeń zdecydowanie polecam wersje z delikatnymi podstawami, które sprawiają, że stół wydaje się mniej masywny.

W przypadku większych przestrzeni, zastosowanie solidnej, ciężkiej podstawy wydaje się bardziej uzasadnione. Stoły drewniane z metalowymi nogami wykonanymi z profili o dużych przekrojach są masywne i sprawiają wrażenie solidnych. Taki stół jest nie tylko eleganckim dodatkiem do wnętrza. Potrafi wręcz zdominować jego styl narzucając własne zasady.

Pamiętajcie, że wybór stołu to ważna decyzja. Oprócz walorów estetycznych trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: Jakie funkcje i zadania spełniał będzie stół w Waszym domu? Mam nadzieję, że tym artykułem ułatwię Wam podjęcie dobrej decyzji.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl